Diamond School of Dance

DSD'S DRESS REHEARSAL SCHEDULE 2018

Location: The State Theatre

Monday, May 14th


3:30-4:00
Sofie Merrick solo "Are You Gonna Be My Girl"
Bella Bledsoe solo "Humble"
Zoey Southard solo "Escalate"
Lauryn Bredlau solo "Metamorphosis"
Kiara Kosloski solo "At Last"
HPC trio "DNA"
Lauryn Bredlau solo "Peasant Pas De Deaux"

4:00-5:00
Monday 4:00 hip hop with Miss Angelina "Let it Go"
Monday 4:00 musical theater with Miss Erin "Show Off"
Sunday 1:15 pointe with Miss Amy "Violente"
Sunday 1:15 jazz with Miss Katie "Upstoppable"
Sunday 1:45 ballet with Miss Katie "Can't Help Falling in Love with You"
Monday 4:30 ballet with Miss Sarah R "Shine"
Monday 5:00 hip hop with Miss Angelina "West"
Monday 5:00 ballet with Miss Sarah R "Song of the Sea"

5:00-6:00
Sunday 1:45 tap with Miss Katie "Get Back Up"
Monday 5:00 musical theater with Miss Erin "Bushel and a Peck"
Monday 5:00 tap with Miss Sarah R "Almost There"
Sunday 2:00 jazz with Miss Angelina "The Way You Make Me Feel"
Sunday 2:30 ballet with Miss Katie "Part of Your World"
Monday 5:45 ballet with Miss Karlee "Wind in My Hair"
Sunday 3:15 lyrical with Miss Erin "Nighthawk Melody"
Sunday 2:30 tap with Miss Katie "If I Didn't Have You"


6:00-7:00 
Monday 6:00 pointe with Miss Erin "Farewell"
Monday 5:45 tap with Miss Karlee "Under the Sea"
Monday 6:00 contemporary with Miss Angelina "He Knows My Love"
Monday 6:30 ballet with Miss Karlee "The Enchanted Forest"
Monday 6:45 lyrical with Miss Erin "You Will Be Found"
Sunday 3:15 jazz with Miss Angelina "Hit the Road Jack"
Kennady and Abby duet "Brave Souls"
Monday 6:30 tap with Miss Karlee "Beat It"

7:00-8:00 
Sunday 4:30 lyrical with Miss Erin "Diamonds"
Monday 7:15 contemporary with Miss Angelina "Liability"
Monday 7:15 jazz with Miss Karlee "Heads Will Roll"
Lydia and Emily duet "If We Stay"
Avery Tollers solo "Landfill"
Monday 8:30 hip hop with Miss Angelina "Suspect"
Hanna Litscher solo "I Hope You Dance"
Faith Hopkins solo "Anchor"
Bailey Bergeman solo "Icon"
Hanna and Emma duet "Brother"
Anna Pitchford solo "Heart of Gold"

8:00-9:00
Jenna Nybroten solo "What About Angels"
Sunday 7:00 jazz with Miss Angelina "Silk"
HPC trio "Raindance"
Sunday 5:45 contemporary with Miss Sarah R "Searching for a Feeling"
Emma Nelson solo "Respect"
Bailey Bergeman solo "I Want to be Evil"
Faith Hopkins solo "It's a Look"
Morgan Metz solo "Breezeblocks"
Bailey and Anna duet "Game of Survival"

Tuesday, May 15th


3:30-4:00 
Tuesday 2:45 ballet with Miss Erin "Simple Gifts"
Brielle Lang solo "Bom Bom"
Emelia Holle solo "Anxiety"
Nevaeh Johnson solo "Medicine"
Annika Meyer solo "What a Feeling"

4:00-5:00
Friday 4:00 ballet with Miss Karlee "I Hope You Dance"
Tuesday 4:15 ballet with Miss Karlee "In Your Heart"
Tuesday 4:15 ballet with Miss Erin "Spoonful of Sugar"
Friday 4:00 tap with Miss Karlee "Teaching Peace"
Tuesday 4:15 tap with Miss Karlee "Get Back Up Again"
Tuesday 4:15 tap with Miss Erin "It's Not Easy"

5:00-6:00
Tuesday 5:00 lyrical with Miss Erin "How Does a Moment Last"
Tuesday 5:00 jazz with Miss Karlee "Twist My Hips"
Tuesday 5:30 tap with Miss Sarah E "Na Na Na"
Tuesday 5:30 ballet with Miss Karlee "Days in the Sun"
Tuesday 5:30 hip hop with Miss Erin "It's a Hard Knock Life"
Tuesday 6;15 hip hop with Miss Angelina "Hi Yah"
Tuesday 5:30 tap with Miss Karlee "When We're Human"

6:00-7:00
Tuesday 6:00 ballet with Miss Erin "We're off to see the Wizard"
Tuesday 6:15 ballet with Miss Karlee "An Innocent Warrior"
Madison Metz solo "Cirque"
Tuesday 6:45 ballet with Miss Karlee "To the Village"
Tuesday 6:45 jazz with Miss Erin "Kung Fu Fighting"
Ella Smith solo "White Blood"
Hailey Shaske solo "Warrior"



7:00-8:00
Tuesday 6:45 tap with Miss Karlee "Footloose"
Tuesday 7:00 jazz with Miss Angelina "River Deep Mountain High"
Madison Metz solo "Ending"
Friday 6:45 lyrical with Miss Alicia "Amazing Grace"
Tuesday 8;15 contemporary with Miss Angelina "Comes and Goes"
Morgan and Madison duet "Make you feel my Love"
Friday 6:45 jazz with Miss Angelina "Dance Like Yo Daddy"

8:00-9:00
Friday 4:00 jazz with Miss Angelina "Call Me Mother"
Friday 6:45 contemporary with Miss Angelina "Still I Rise"
Friday 4:00 lyrical with Miss Alicia "Via Dolorosa"
Friday 4:00 contemporary with Miss Angelina "Lanterns"


Wednesday, May 16th


3:30-4:00 
Irene Eigner solo "Jump Man"
Hannah Brenden solo "Celestial"
Sophie Paz solo "Come Home"
Irene Eigner solo "Human"
Liza Holle solo "Broken"
Jaidyn Schultz solo "Better When I'm Dancing"

4:00-5:00
Wednesday 4:00 hip hop with Miss Angelina "Salute"
Wednesday 4:00 lyrical with Miss Erin "You will always find me in your Hear"
Thursday 10:30 ballet with Miss Erin "Little Black Raincloud"
Emma and Nora duet "I Can't Do it Alone"
Wednesday 4:45 contemporary lyrical with Miss Erin "Drop your Guard"
Wednesday 4:45 hip hop with Miss Angelina "Hero"
Emma Camlek solo "Seasons"
Thursday 10:30 tap with Miss Erin "C is for Cookie"

5:00-6:00 
Wednesday 5:00 ballet with Miss Sarah R "Let me be your Wings"
Wednesday 5:30 jazz with Miss Angelina "Be my Baby"
Molly Ford solo "Secrets"
Wednesday 5:30 jazz with Miss Erin "I'm in love with a Monster"
Wednesday 5:00 tap with Miss Sarah R "The Monkey's Uncle"
Molly and Sydney duet "Friends Until the End"
Wednesday 5:45 jazz with Miss Sarah R "You're Never Fully Dressed without a Smile"

6:00-7:00
Wednesday 6:15 ballet with Miss Angelina "Dream"
Sunday 3:15 lyrical with Miss Angelina "I Will Wait"
Wednesday 6:45 hip hop with Miss Erin "Llama Llama"
Wednesday 6:15 ballet with Miss Sarah "Every Girls can be a Princess"
Sunday 5:45 contemporary with Miss Angelina "The Village"
Natalia Mattoon solo "Sand"
Wednesday 6:15 tap with Miss Sarah "Rockette"

7:00-8:00
Wednesday 6:45 musical theater with Miss Erin "Kids"
Hailie Topper solo "Postcards from Eden"
Wednesday 7:45 jazz with Miss Angelina "Do What I Love"
Marie and Maria duet "Haunted"
Hailie Topper solo "Am I Wrong"
Wednesday 9:00 pointe with Miss Erin "Winter DayDreams"

Thursday, May 17th


3:30-4:00
Emily Blackburn solo "Control"
Bryan Cabrera solo "In This Shirt"
Monse Diaz solo "Coloring"
Bryan and Emily B. duet "Bluebird"
Brooklyn Raese solo "My strongest Suit"
Bryan and Emily W. duet "Faith"

4:00-5:00
Thursday 4:15 musical theater with Miss Angelina "Razzle Dazzle"
Thursday 4:15 jazz with Miss Karlee "Shake it Up"
Thursday 4:15 hip hop with Miss Erin "It's a Hard Knock Life"
HPC trio "Precious Stones Pas De Trios"
Friday 4:30 lyrical with Miss Erin "When You Believe"
Friday 4:45 jazz with Miss Karlee "Girls Just Wanna Have Fun"
Rylie Christianson solo "Rockstar"
Thursday 4:45 ballet with Miss Karlee "The Truest of All"

5:00-6:00
Friday 5:15 ballet with Miss Erin "Forest Symphony"
Sunday 5:45 ballet with Miss Erin "Fire and Ice"
Thursday 5:00 contemporary lyrical with Miss Angelina "Youth"
Thursday 4:45 tap "Shake the Room"
Friday 5:30 tap with Miss Karlee "Speedracer"
Sunday 7:00 lyrical with Miss Erin "Show Me the Meaning of Being Lonely"
Thursday 5:30 ballet with Miss Karlee "Fly Like a Butterfly"
Thursday 5:30 hip hop with Miss Erin "Bad"


6:00-7:00

Friday 6:00 jazz with Miss Angelina "A Little Party"
Thursday 5:45 tap with Miss Angelina "Alors on Danse"
Thursday 6:00 ballet with Miss Karlee "How Does a Moment Last Forever"
Friday 6:00 ballet with Miss Karlee "Dance of the Toy Flutes"
Thursday 6:00 hip hop with Miss Erin "Hair Up"
Thursday 6:00 tap with Miss Karlee "Zip-a-dee-doo-dah"
Thursday 6:30 lyrical with Miss Erin "Bravery"
Friday 6:45 lyrical with Miss Sarah R "I Look to You"

7:00-8:00
Thursday 6:45 ballet with Miss Karlee "A Lonely Purpose"
Sunday 8:15 jazz with Miss Angelina "End Of Time"
Friday 7:30 jazz with Miss Karlee "Bobblehead"
Edith and Josselyn duet "Wings"
Thursday 6:45 tap with Miss Karlee "Good Morning"
Breanna Kulig solo "Waste"
Thursday 6:45 contemporary with Miss Angelina "Dynamic"
Thursday 7:00 musical theater with Miss Erin "When You're an Addams"

8:00-9:00
Thursday 7:30 jazz with Miss Karlee "What's My Name"
Thursday 8:00 contemporary lyrical with Miss Angelina "Fast Car"
Thursday 8:00 ballet with Miss Erin "Flight of the Phoenix"
Thursday 8:45 hip hop with Miss Angelina "Vibe"