2018 Show Assignments

Friday 6:00

Studio Dancers

Monday 4:30 Ballet - Instructor: Miss Sarah
Monday 5:00 Ballet/Tap - Instructor: Miss Sarah
Monday 5:45 Ballet/Tap - Instructor: Miss Karlee
Monday 6:30 Ballet/Tap- Instructor: Miss Karlee
Monday 7:15 Jazz - Instructor: Miss Karlee
Tuesday 2:45 Ballet - Instructor: Miss Erin
Tuesday 5:30 Ballet/Tap - Instructor: Miss Karlee
Tuesday 6:45 Ballet/Tap - Instructor: Miss Karlee
​Friday 4:00-4:45 Ballet/Tap- Instructor: Miss Karlee
Sunday 1:15 Pointe - Instructor: Miss Amy

 Competition Performance Company

Monday 4:00 Hip-Hop - Instructor: Miss Angelina
Monday 5:00 Musical Theater - Instructor: Miss Erin
Monday 6:45 Lyrical - Instructor: Miss Erin
Tuesday 5:30 Tap - Instructor: Miss Sarah E.
Tuesday 7:00 Jazz - Instructor: Miss Angelina
Tuesday 8:15 Contemporary - Instructor: Miss Angelina
Thursday 8:00 Ballet - Instructor: Miss Erin
Sunday 1:15 Pointe - Instructor Miss Amy
Sunday 2:00 Jazz - Instructor: Miss Angelina
Sunday 4:30 Lyrical - Instructor: Miss Erin

 High Performance Company

Friday 4:00  Contemporary - Instructor: Miss Angelina
Friday 4:00 Lyrical - Instructor: Miss Alicia
Friday 6:45 Jazz  - Instructor: Miss Angelina
Friday 6:45 Lyrical - Instructor: Miss Alicia 

Friday 6:45 Contemporary - Instructor: Miss Angelina

 
Solo/Duet/Trio


Marie & Maria Ballet Duet
Nevaeh Johnson Contemporary Solo
Jenna Nybroten Lyrical Solo
Hailie Topper Tap Solo
Irene Eigner Contemporary & Hip-Hop Solo
Avery Tollers Contemporary Solo
Bella Bledsoe Solo 
Precious Stones Pas de Trios
​Rain Dance Trio 

SATURDAY 1:00

 Studio Dancers


Sunday 1:15 Jazz - Instructor: Miss Katie
Sunday 1:45 Ballet/Tap - Instructor: Miss Katie
Sunday 2:30 Ballet/Tap - Instructor: Miss Katie
Wednesday 5:00 Ballet/Tap - Instructor: Miss Katie
Wednesday 5:45 Jazz - Instructor: Miss Katie
Wednesday 6:15 Ballet/Tap - Instructor: Miss Katie
Wednesday 6:15 Hip-Hop - Instructor: Miss Erin
Thursday 10:30 Ballet/Tap - Instructor: Miss Erin
Competition Performance Company
Sunday 5:45 Ballet - Instructor: Miss Erin
Sunday 7:00 Lyrical - Instructor: Miss Erin
Sunday 8:15 Jazz - Instructor: Miss Angelina
Monday 4:00 Musical Theater - Instructor: Miss Erin
Monday 5:00 Hip-Hop -  Instructor: Miss Angelina
Monday 6:00 Pointe: Instructor: Miss Erin
Thursday 5:45 Tap - Instructor: Miss Angelina
Thursday 6:45 Contemporary - Instructor: Miss Angelina

 High Performance Company

Friday 4:00 Contemporary & Jazz - Instructor: Miss Angelina
Friday 4:00 Lyrical (HPC) - Instructor: Miss Alicia
Friday 6:45 Jazz (HPC) - Instructor: Miss Angelina
Friday 6:45 Lyrical (HPC) - Instructor: Miss Alicia

Solo/Duet/Trio

Sofie Merrick
Zoey Southard
Hailie Topper
Annika Meyer
Madison Metz
Ella Smith
Lydia & Emily Duet
Breanna Kulig Solo



Saturday 6:00

Studio Dancers

 Wednesday 4:00 Hip-Hop - Instructor: Miss Angelina
Wednesday 4:45 Lyrical - Instructor: Miss Erin
Wednesday 4:45 Hip-Hop - Instructor: Miss Angelina
Wednesday 4:00 Lyrical - Instructor: Miss Erin
Wednesday 5:30 Jazz - Instructor: Miss Angelina
Wednesday 5:30 Jazz - Instructor: Miss Erin
Wednesday 6:15 Ballet - Instructor: Miss Angelina


Competition Performance Company

Sunday 5:45 Ballet -Instructor: Miss Erin
Sunday 5:45 Contemporary - Instructor: Miss Sarah R.
Sunday 7:00 Jazz - Instructor: Miss Angelina
Monday 7:15 Contemporary - Instructor: Miss Angelina
Monday 8:30 Hip-Hop - Instructor: Miss Angelina
Wednesday 9:00 Pointe - Instructor: Miss Erin
Friday 4:45 Jazz - Instructor: Miss Karlee
Friday 5:30 Tap - Instructor: Miss Karlee
Friday 6:00 Ballet - Instructor: Miss Karlee
Thursday 4:15 Hip-Hop - Instructor: Miss Erin


High Performance Company


Friday 4:00 Jazz & Contemporary - Instructor: Miss Angelina
Friday 4:00 Lyrical - Instructor: Miss Alicia
Friday 6:45 Jazz  - Instructor: Miss Angelina
Friday 6:45 Lyrical - Instructor: Miss Alicia 

Solo/Duet/Trio

Emma & Hanna 
Edith & Josselyn
Morgan Metz
Morgan & Maddie
Maddie Metz
Hannah Brenden
Emma Nelson
Monse Diaz
Hanna Litscher


Sunday 1:00

Studio Dancers

Tuesday 4:15 Ballet/Tap - Instructor: Miss Erin
Tuesday 4:15 Ballet/Tap - Instructor: Miss Karlee
Tuesday 5:00 Jazz - Instructor: Miss Karlee
Tuesday 5:00 Lyrical - Instructor: Miss Erin
Tuesday 5:30 Hip-Hop - Instructor: Miss Erin
Tuesday 6:00 Ballet - Instructor: Miss Erin
Tuesday 6:15 Ballet - Instructor: Miss Karlee​
Tuesday 6:45 Jazz- Instructor: Miss Erin Bosse
Thursday 5:30 Ballet - Instructor: Miss Karlee

Competition Performance Company

 Sunday 3:15 Lyrical - Instructor: Miss Erin
Sunday 4:30 Jazz - Instructor: Miss Angelina
Monday 4:00 Hip-Hop - Instructor: Miss Angelina
Monday 5:00 Musical Theater - Instructor: Miss Erin
Monday 7:15 Contemporary - Instructor: Miss Angelina
Monday 8:30 Hip-Hop - Instructor: Miss Angelina
Thursday 7:00 Musical Theater - Instructor: Miss Erin
Thursday 8:00 Ballet - Instructor: Miss Erin

High Performance Company

Friday 4:00 Jazz & Contemporary - Instructor: Miss Angelina
Friday 4:00 Lyrical - Instructor: Miss Alicia
Friday 6:45 Jazz  - Instructor: Miss Angelina
Friday 6:45 Lyrical - Instructor: Miss Alicia 

Solo/Duet/Trio


Emily Wiltgen & Bryan Cabrera
Emily Blackburn & Bryan Cabrera
Emily Blackburn
Bryan Cabrera
Hailey Shaske
Bailey Bergeman (2)
Anna Pitchford
Bailey & Anna

 

Sunday 6:00

Studio Dancers 

Thursday 4:15 Jazz - Instructor: Miss Karlee
Thursday 4:15 Musical Theater - Miss Angelina
Thursday 4:45 Ballet/Tap - Instructor: Miss Karlee
Thursday 5:00 Contemporary Lyrical - Miss Angelina
Thursday 5:30 Hip-Hop - Instructor: Miss Erin
Thursday 6:00 Hip-Hop - Instructor: Miss Erin
Thursday 6:00 Ballet/Tap - Instructor: Miss Karlee
Thursday 6:30 Lyrical - Instructor: Miss Erin
Thursday 6:45 Ballet/Tap - Instructor: Miss Karlee
Thursday 7:30 Jazz - Instructor: Miss Karlee
Thursday 8:00 Contemporary Lyrical - Instructor: Miss Angelina
Thursday 8:45 Hip-Hop - Instructor: Miss Angelina

Competition Performance Company

 Sunday 3:15 Lyrical - Instructor Miss Angelina
Sunday 5:45 Contemporary - Instructor Miss Angelina
Monday 8:30 Hip-Hop - Instructor: Miss Angelina
Tuesday 6:15 Hip-Hop - Instructor: Miss Angelina
Wednesday 6:45 Musical Theater - Instructor: Miss Erin
Wednesday 7:45 Jazz - Instructor: Miss Angelina
Friday 4:30 Lyrical - Instructor: Miss Erin
Friday 5:15 Ballet - Instructor: Miss Erin
Friday 6:00 Jazz - Instructor: Miss Angelina
Friday 6:45 Lyrical - Instructor: Miss Sarah R.
Friday 7:30 Jazz - Instructor: Miss Karlee

 High Performance Company

​Friday 4:00 Jazz & Contemporary - Instructor: Miss Angelina
Friday 4:00 Lyrical - Instructor: Miss Alicia
Friday 6:45 Jazz  - Instructor: Miss Angelina
Friday 6:45 Lyrical - Instructor: Miss Alicia 

Solo/Duet/Trio

Kennedy & Abby
Rylie Christianson
Brooklyn Raese
Jaidyn Schultz
Brielle Lang
Emelia Holle
Molly & Sydney
Molly Ford
Kiara Kosloski
Natalia Mattoon
Sophie Paz
Emma & Nora
Molly & Sydney
DNA Trio